Правила за провеждане на Държавен изпит в ОКС „Бакалавър”
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА
за провеждане на държавен изпит за студентите от ОКС "Бакалавър",
специалност "Икономика на човешките ресурси "
- Обучението на студентите от ОКС "Бакалавър", специалност ''Икономика на човешките ресурси" завършва с провеждане на държавен изпит по специалността.
- В учебния план на специалността за държавния изпит са определени 10 кредита и извънаудиторна заетост от 250 часа.
- Държавният изпит се провежда съгласно държавните изисквания за дипломиране пред държавна изпитна комисия от най-малко трима хабилитирани преподаватели, назначени със заповед на заместник-ректора по обучението в ОКС "Бакалавър" и продължаващо обучение.
- Изпитите се провеждат по приета от катедрения съвет и утвърден от заместник-ректора по обучението в ОКС "Бакалавър" и продължаващо обучение тематична програма.
- Тематичната програма за държавен изпит обхваща основни въпроси от изучаваните дисциплини в специалност "Икономика на човешките ресурси" и се оповестява не по-късно от три месеца преди датата на изпита на електронната страница на катедрата и/или по друг подходящ начин.
- Катедрата определя не по-късно от три месеца преди датата на изпита преподаватели, с които студентите могат да се консултират, съобразно тематичната насоченост на въпросите от въпросника за държавен изпит.
- До държавен изпит се допускат студентите, които са положили успешно всички семестриални изпити по учебния план на специалността.
- След приключване на последната изпитна сесия, студентите от специалността подават молба-образец за полагане на държавен изпит в отдел "Студенти" в определения за това срок.
- Държавният изпит се провежда от държавна изпитна комисия, в срокове, утвърдени и оповестени с учебния график за съответната учебна година, а датата за провеждане на държавния изпит се определя със заповед на заместник-ректора по обучението в ОКС "Бакалавър" и продължаващо обучение и се оповестява най-малко 30 календарни дни преди изпита чрез отдел "Студенти" , катедра "Човешки ресурси и социална защита" и електронната страница на катедра „Човешки ресурси и социална защита“.
- Държавният изпит се провежда като електронен тест, в който са включени въпроси от всички теми, посочени в тематичната програма.
- Всеки въпрос, включен в теста е с 5 възможни отговора, като само един от тях е правилен.
- Времето за попълване на теста е 90 (деветдесет) минути.
- За всеки правилен отговор студента получава по 1 точка, а за неправилен или немаркиран отговор – 0 точки.
- Преди започването на държавния изпит в съответствие с изискванията на процедурите за провеждане на изпит в Тестовия център по съответния ред се проверява самоличността (чрез представяне на документ за самоличност) на явяващите се студенти.
- Председателят или член на държавната изпитна комисия дава указания за провеждане на изпита, като обявява началото и края на изпита.
- При провеждане на държавния изпит студентите спазват изискванията за самостоятелна и спокойна работа.
- По време на провеждането на държавния изпит се забранява ползването на мобилни телефони и други технически средства, както и всеки опит за преписване и/или разговори с други студенти, като нарушаването на тези забрани води до анулиране на изпита и поставяне на слаба оценка на съответния студент.
- Комисията за провеждане на държавния изпит определя конкретната скала за формиране на оценките въз основа на постигнатите резултати, като базата е средният брой точки, получени от всички студенти, явили се на държавния изпит.
- Решението за крайните оценки за резултатите от държавния изпит се взема на закрито заседание на държавната изпитна комисия след приключване на изпита.
- В деня на провеждането на държавния изпит, държавната изпитна комисия оповестява крайните оценки на студентите от държавния изпит и ги внася в студентските книжки, в изпитния протокол и в главната книга.
- Документите за резултатите на студентите от електронния тест се съхраняват в катедра "Човешки ресурси и социална защита“ за срок от една година.
Настоящите вътрешни правила са приети на заседание на Катедрения съвет на катедра „Човешки ресурси и социална защита“, проведено на 12.02.2018 г., утвърдени са на заседание на Факултетния съвет на Общоикономическия факултет, проведено на 13.02.2018 г. и влизат в сила от учебната 2017/2018 година.
П Р А В И Л А
за провеждане на държавен изпит
за студентите от ОКС “Бакалавър”,
специалност “Застраховане и социално дело”
- Обучението на студентите от ОКС “Бакалавър”, специалност “Застраховане и социално дело” завършва с провеждане на държавен изпит по специалността.
- В учебния план на специалността за държавния изпит са определени 10 кредита и извънаудиторна заетост от 250 часа.
- Изпитите се провеждат по приет от Катедрения съвет и утвърден от зам.-ректора по обучението в ОКС “Бакалавър” въпросник.
- Въпросникът за държавен изпит обхваща основни въпроси от изучаваните дисциплини в специалност “Застраховане и социално дело”.
- До държавен изпит се допускат студентите, които са положили успешно всички семестриални изпити по учебния план на специалността.
- След приключване на последната изпитна сесия, студентите от специалността подават молба-образец за полагане на държавен изпит в отдел “Студенти” в определения за това срок.
- Държавният изпит се провежда от държавна изпитна комисия, в срокове утвърдени и оповестени с учебния график за съответната учебна година.
- Датата за провеждане на държавния изпит се определя със заповед на зам.-ректора по обучението в ОКС “Бакалавър” и се оповестява чрез отдел “Студенти” и катедра “Човешки ресурси и социална защита”.
- Преди започването на държавния изпит Държавната комисия проверява самоличността на явяващите се студенти.
- Председателят или член на Държавната комисия дава указания за провеждане на изпита, като обявява началото и продължителността на изпита.
- При провеждане на държавния изпит студентите спазват изискванията за самостоятелна и спокойна работа.
- Забранява се ползването на мобилни телефони и други технически средства по време на провеждане на държавния изпит.
- Всеки опит за преписване на държавния изпит води до неговото анулиране и поставяне на слаба оценка на съответния студент.
- Държавният изпит е писмен, като включва разработване на три въпроса от въпросника.
- Въпросите се теглят на случаен принцип в залата за провеждане на държавния изпит, непосредствено преди неговото започване и в присъствието на Държавната комисия и на студентите, явяващи се на държавен изпит.
- Продължителността на писмения държавен изпит е два астрономически часа.
- По преценка на Държавната комисия след приключване на проверката на писмения изпит може да се проведе и устен изпит по уточняващи въпроси.
- Решението за крайната оценка за резултатите от държавния изпит се взема на закрито заседание на Държавната комисия след приключване на изпита.
- На заключителното заседание комисията формира предварителна осреднена оценка по шестобалната система, въз основа на оценките, поставени от отделните членове на комисията.
- Окончателната крайна оценка от държавния изпит се определя въз основа на получената осреднена оценка, като тя се закръглява към цяло число (например при осреднена оценка от 5.50 и нагоре окончателната крайна оценка е отличен 6.00; при осреднена оценка по ниска от 5.50 до 4.50, окончателната крайна оценка е много добър 5.00).
- Крайните оценки на студентите от държавния изпит се оформят и оповестяват от Държавната комисия в деня на провеждането на държавния изпит.
- Оценките се отразяват в студентските книжки и в изпитния протокол за държавния изпит в деня на провеждане на изпита, а в главната книга – съобразно с установените в УНСС срокове и изисквания.
Настоящите вътрешни правила са приети на заседание на Катедрения съвет на катедра “Човешки ресурси и социална защита” на 27.02.2013г., утвърдени са на заседание на Факултетния съвет на Общоикономическия факултет на 12.03.2013г. и влизат в сила от учебната 2013/2014г.