Още история
С изграждането на Висшия икономически институт “Карл Маркс” (ПМС № 1598) през 1951 г. е създадена специалност “Статистика”. През своят дълъг път специалността е била многократно усъвършенствана и обогатявана, както от гледна точка на преподаваната материя, така и от гледна точка на преподавателския състав на катедрата. В развитието на специалността най-общо могат да се разгледат следните етапи:
- Първи - от откриването на специалността до 1973 г. През този период се развива концепцията в подготовката на студентите и е посветен на обучението на професионалисти, които да обслужват процесите от съществуващата в този период планова икономика. Това е и периодът, през който се създават някои основополагащи дисциплини като: "Обща теория на статистиката", "Икономическа статистика", "Демографска статистика", "Репрезентативни изучавания" и много други. Преподавателите-специалисти по времето на първия етап полагат усилия да създадат една съвременна и практически насочена специалност, която да отрази тогавашните новости в статистическата методология, съобразявайки се със съществуващата държавна политика.
- Втори - от 1973 до 1983 г. По това време много от младите преподаватели специализират в страни от Западна Европа и Съветския съюз, като по този начин продължават курса на непрестанно обновление на преподавания материал, съобразно модерните за периода тенденции в статистическата материя. Включват се и още допълнителни дисциплини като: "Статистически методи в експерименталното дело", "Статистически методи за контрол на качеството", "Статистически методи в социалните и маркетинговите изследвания" и други. Въвеждат се за пръв път и компютърните технологии в обучението в сферата на статистиката.
- Трети - от 1983 до 1989 г. За този кратък период специалността се обединява с друга такава в една обща наречена "Социално-икономическа информация". Поради неясната политика на обучение на новата катедра, същата не след дълго се разпада и специалността отново приема първоначалното си наименование.
- Четвърти - от 1989 до 2020 г. След промените в държавата, настъпили след 10 ноември 1989 г., неминуемо се налага и промяна в стила и съдържанието на част от преподаваната материя. От планова централизирана икономика се преминава към демократична пазарна икономика и това от своя страна води до нови изисквания към цялостния социално-икономически живот. Преминава се от СМП към СНС, което от своя страна налага използването на нова методология особено при събирането и обработването на социално-икономическа информация. Впоследствие Европейският съюз наложи допълнителни изисквания не само от гледна точка на статистическата информация, но и от гледна точка на подходите за подготовка на млади специалисти-статистици. По това време специалността се наименува "Статистика и иконометрия".
- Пети - от 2020 г. до днес. Съобразявайки се със съвременните тенденции са създадени новите програми: бакалавърската "Анализ на бизнес данни със специализиран софтуер" (Business Analytics) и по-широкоспектърната магистърска "Анализ на данни със специализиран софтуер" (Data Analytics). Специалностите са уникални за територията на България и целят да възпитат широкопрофилни специалисти, които да проучват, подготвят, проверяват, трансформират и изследват данни, като използват за това подходящи и модерни софтуерни продукти.