Квалификационна характеристика на специалност "Социология"
Специалност Degree Programme |
Социология Sociology |
Образователно-квалификационна степен Educational and Qualification Degree |
Бакалавър Bachelor |
Професионална квалификация Professional Qualification |
Бакалавър по социология Bachelor of sociology |
Област на висше образование Area of Study |
3. Социални, стопански и правни науки 3. Social, economic sciences and law |
Професионално направление Field of Study |
3.1. Социология, антропология и науки за културата 3.1. Sociology, anthropology and humanities |
Форма на обучение Form of Study |
Редовна Regular |
Продължителност на обучението Duration of Study |
4 години (8 семестъра), 2610 ч. 4 years (8 semesters), 2610 h. |
Форма на завършване Tape of Final Exam |
Държавен изпит
|
Катедра Department |
Икономическа социология Economic sociology |
Факултет Faculty |
Общоикономически факултет General economics faculty |
ЦЕЛИ НА ОБУЧЕНИЕТО
Социологията е една от най-бързо развиващите се модерни науки. Във фокуса на социологическата перспектива е функционирането на обществото, промените в социалния ред, предизвикателствата във взаимоотношенята между хората. По-задълбоченото разбиране на обществото изисква широки познания и умения, които могат да бъдат мощен инструмент за подобряване условията на живот на всяка социална група. Обучението по социология предоставя на студентите както широк набор от инструменти за изследване на обществествените феномени, така и умения за ориентиране в съвременните предизвикателтва пред личността.
Основната цел на обучението е да осигури на студентите бакалаври:
- фундаментална теоретическа и методологическа подготовка за изследване на съвременните общества;
- знания и аналитични способности за социално-икономическите трансформации в условията на глобализация;
- знания и умения за методите и техниките за осъществяване на емпирични изследвания в различни обществени сфери (социални, икономически, политически, маркетингови, рекламни, демоскопски проучвания и сондажи на общественото мнение).
СЪДЪРЖАНИЕ НА ОБУЧЕНИЕТО
Учебният план за придобиване на бакалавърска степен в специалност “Социология” включва задължителни, избираеми и факултативни дисциплини, изучавани в осем семестъра.
В първи и втори курс студентите от специалност “Социология” изучават задължителни и избираемиуниверситетски учебни дисциплини, осигуряващи фундаментална социологическа, икономическа и хуманитарна подготовка:
Задължителни учебни дисциплини: Икономика, Политология, Въведение в социологията, Теория на медиите, Научна етика, Публична власт и политики, Основи на правото, Социална психология, Медии и политика, Статистика за журналисти и социолози, Икономическа социология, Народопсихология, Чужд език, Физкултура и спорт, Социална стратификация и мобилност, Медийна култура.
Избираеми учебни дисциплини: История на социологията, Социология на комуникациите, Икономическа култура, Социология на личността, Дигитална социология, Социални и медийни изследвания.
В трети курс се изучават задължителни и избираеми учебни дисциплини:
Задължителни: Социална политика, Обработка и анализ на данни с SPSS, Методология организация на емпирични изследвания, Организационно поведение, Социология на семейството, Социология на труда.
Избираеми: Приложна психология в съвременната организация, Икономическа психология, Етносоциология, Международни миграции, Антропология, Социология на социалните общности, Социология на образованието, Фирмена култура.
В четвърти курс се изучават задължителни, избираеми и факултативни специални учебни дисциплини:
Теория и история на цивилизациите, Качествени методи в емпиричните изследвания, Социология на управлението: аз, взаимоотношения, групи, Социология на публичността, Социология на политиката, Социология на пазара, Социология на конфликтите, Социално взаимодействие и социометрия, Социология на религиите, Социология на девиациите и престъпността.
В обучението участват авторитетни преподаватели, които са и водещи изследователи в своята област.
Катедра “Икономическа социология” разполага с добра материална база и с висококвалифициран академичен състав от професори, доценти и асистенти, доктори на науките, доктори по икономика и доктори по социология. Към катедрата функционира Център за социологически и психологически изследвания, в чиято дейност студентите и докторантите могат да участват. На студените се осигуряват и възможности за стажове и практики в специализирани социологически, маркетингови и рекламни агенции, държавни и неправителствени организации, частни компании.
ЗНАНИЯ, УМЕНИЯ И ПРОФЕСИОНАЛНИ КОМПЕТЕНТНОСТИ
Обучението е съобразено с практиката на водещи чуждестранни университети в обучението по социология, но има и специфично предимство – студентите получават солидна икономическа и хуманитарна подготовка. В първи и втори курс се изучават не само социологически дисциплини, но и университетски курсове от професионалните направления “Икономика” и “Обществени комуникации и информационни науки”. Така завършващите бакалавърска степен получават широко профилна теоретична и практическа подготовка, която дава възможност както за ефективна професионална реализация, така и за продължаване на обучението в разнообразни магистърски програми в областта на социологията, икономиката и обществените комуникации. По-конкретно се предлагат специфични знания и умения за изследване на социално-икономическия живот:
Знания (теоретични и фактологически) за:
- класическите и съвременните социологически и икономически парадигми;
- спецификата на социологическия анализ, неговите възможности, ограничения и сфери на приложение;
- критично осмисляне на съвременните трансформации в икономическата и социалната сфера;
- социалните, политическите и икономическите институции и техните трансформации в условията на глобализация, кризи и остри обществени конфликти;
- методологията и специфичните техники на научните теоретични и приложни социологически изследвания в различни обществени сфери.
Умения (познавателни и практически) за:
- изучаване на сферите на приложение, възможностите и ограниченията на емпиричните изследвания в различни сфери на обществения живот;
- усвояване на технологията и методите (социологически, статистически, икономически и др.) за изследване на обществени, икономически, политически, социо-културни процеси;
- формиране на специфични знания и умения за използване на количествени и качествени изследователски методи;
- критично оценяване, разбиране и диагностика на проблемни ситуации, които се характеризират с непълна/ограничена информация и непредсказуемост;
- творческо прилагане на иновативни количествени и качествени методи за събиране, обработка и анализ на данни, позволяващи решаването на обществени проблеми и сложни управленски задачи.
Бакалавърската програма формира и компетентности в съответствие с Националната квалификационна рамка на Република България - самостоятелност и отговорност, ключови компетентности за учене в съответствие с Европейската референтна рамка на Ключовите компетентности за учене през целия живот, комуникативни и социални компетентности, професионални компетентности.
В специалност “Социология” се подготвят висококвалифицирани специалисти със знания, умения и компетентност да изследват сложните взаимодействия между икономиката и другите сфери на обществото – управление, политика, публична администрация, образование, култура, сигурност, комуникации, екология, правна система, граждански и неформални организации и движения.
ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ И ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО
Завършилите специалност “Социология”, ОКС “Бакалавър” имат възможност за успешна професионална реализация като:
- Ръководители в предприятия от социалната и икономическата сфера.
- Управители в бизнеса и публичната администрация като социолози или икономисти.
- Експерти в министерства, ведомства и други институции на централната и местна власт.
- Мениджъри в корпорации, търговски дружества, фондации и международни организации.
- Експерти в агенции за емпирични изследвания – социологически, социални, маркетингови, връзки с обществеността, рекламни.
- Специалисти в държавни агенции като Агенцията по заетостта и бюрата по труда, Агенцията за социално подпомагане и нейните дирекции, Агенция за закрила на детето и др.
- Анализатори в НОИ, НЗОК и техните поделения; експерти в отдели по човешки ресурси; социални мениджъри в предприятия и фирми; специалисти в осигурителни, застрахователни, културни организации и др.
Завършилите специалност “Социология” в ОКС “Бакалавър” имат възможност за продължаване на обучението в ОКС “Магистър”.
Квалификационната характеристика е приета на КС на катедра "ИКОНОМИЧЕСКА СОЦИОЛОГИЯ" от 15.6.2023 г. с протокол № 300 и от факултетен съвет на факултет "Общоикономически факултет"