Преддипломен стаж
Указания и изисквания за провеждане на преддипломен стаж
на студентите от специалност
„Мениджмънт на недвижимата собственост“
Студентите обучаващи се в специалност „Мениджмънт на недвижимата собственост“ са задължени съгласно учебния план на специалността да проведат преддипломен стаж, който по учебен план е предвиден да се проведе през осмия /последен/ семестър от обучението им и да завърши с полагане на изпит, оценката от който се включва в дипломата за завършена ОКС „бакалавър“.
Поради натовареността на студентите в осмия семестър колективът на катедра „Недвижима собственост“ взе решение да разреши на студентите от специалност „Мениджмънт на недвижимата собственост“ да провеждат преддипломния стаж в удобно за тях време /разбира се при споразумение и съгласие на приемащата го фирма/ от началото на трети до края на четвърти курс, включително и през ваканцията.
3а целта е необходимо студентите, провели преддипломния стаж, независимо през кой период от време да си набавят и да разработят необходимата документация, с която да се явят на изпит /защита на стажа/ на датата, определена за целта в рамките на лятната сесия, следваща осмия семестър. На практика това означава, че един студент може да проведе преддипломния стаж в трети курс, да изпълни изискванията и да подготви необходимите материали, с които да се яви на изпит през лятната сесия на четвърти курс.
ИЗИСКВАНИЯ
за провеждане и защита на преддипломния стаж
- Продължителността на преддипломния стаж е 120 часа, но по споразумение с приемащата страна /фирма/ и при желание от страна на студента и фирмата продължителността на стажа може да бъде по-голяма, което е от полза за студента. Съобразно университетските критерии стажът не се заплаща, но може да бъде заплатен при договореност между стажанта и приемащата го организация. Има и организации, които предлагат платен стаж.
- Място на провеждане на стажа. Стажът се признава само при условие, че е проведена в:
а. Строително предприятие;
b. Агенция за недвижими имоти;
с. Оценителска компания;
d. Фирма за фасилити мениджмънт;
е. Фирма за пропърти мениджмънт;
f. Отдел /поделение, дирекция/ „Недвижими имоти“ на банкова институция;
g. Отдел /поделение, дирекция/ „Недвижими имоти“ на компания от реалния сектор на икономиката;
h. Акционерно дружество със специална инвестиционна цел;
i. Община – отдел „Жилищна политика“, „Недвижими имоти“ и др.
- Удостоверяване на проведената практика – чрез служебна бележка, в която се указва продължителността на практиката и се дава кратка характеристика на стажанта.
- Към служебната бележка се представя писмен отчет за проведената учебна практика, заверена от оторизирано служебно лице на фирмата, в която се провежда практиката и съдържащ следните моменти:
4.1. Обща характеристика на фирмата /предприятието/, в което е проведена практиката;
4.2. Описание на услугите респ. продукцията на фирмата;
4.3. Описание на използваните във фирмата методи и технологии за извършването на услугите, производството на продукцията, напр. строителството;
4.4. Описание на организацията на дейността на фирмата;
4.5. Цени и ценообразуване на услугите и на продукцията;
4.6. Правна форма на фирмата;
4.7. Форми, начини, подходи, проблеми на финансирането на дейността на фирмата;
4.8. Източници и начини на формиране на приходите на фирмата;
4.9. Численост на персонала – обем, структура, използване на работното време, особености при определянето на производителността на труда, заплащане и стимулиране на труда, подбор на персонала;
4.10. Описание на организационно-управленската структура на фирмата;
4.11. Маркетингова дейност на фирмата – организация и ефективност;
4.12. Описание на конкретните дейности /работи/, които е извършил стажантът.
Катедра „Недвижима собственост“