Нова магистърска програма - "Smart Cities Development"
Развитие на интелигентни градове/ Smart Cities Development в катедра „Регионално развитие“
Развитие на интелигентни градове/ Smart Cities Development e новата магистратурска програма, която се предлага съвместно от катедрите „Регионално развитие“ и „Маркетинг и стратегическо планиране“ във факултет "Управление и администрация" на УНСС.
Обучението е дистанционно
и продължава два семестъра.
Магистърът по специалността “РАЗВИТИЕ НА ИНТЕЛИГЕНТНИ ГРАДОВЕ/ SMART CITIES DEVELOPMENT” получава, по време на обучението си, задълбочени знания в областта на
- Проектиране на градовете на бъдещето;
- Интелигентна специализация за иновации в регионите;
- Анализ развитието на градовете;
- Измерване и оценка на устойчивото градско развитие;
- Икономическа ефективност от цифровата трансформация;
- Интелигентни бизнес модели и обществени поръчки;
- Управление на общински проекти;
- Общински инвестиции и финанси;
- Интелигентно планиране и политики;
- Електронно управление на интелигентните градове;
- Урбанизация и градско развитие.
Специалността е насочена към формиране на компетенции и умения, свързани с управлението на процеса на създаване, развитие и устойчивост на модели на интелигентни градове, приложими в различни сценарии спрямо състоянието на различи фактори. Бъдещите специалисти ще са подготвени да разработват регионални стратегии и планове за създаване, развитие и устойчивост на интелигентни градове.
Цели на обучението
Целта на обучението е насочена към натрупване на професионални знания и практически умения за съвременните тенденции в създаването, развитието и управлението на интелигентните градове. Специалността е релевантната към регионално развитие; регионален маркетинг; иновативен подход в развитието и управлението на градовете, както и възможностите за тяхното надграждане и мултиплициране и в други региони.
Професионална реализация
Завършилите тази специалност могат да се реализират в сферата на управлението на областни и общински администрации (регионални отдели и звена свързани с интелигентното образование, здравеопазване, транспорт, заетост, екология и др.), неправителствени организации, регионални иновационни центрове, иновативни МСП, в управлението на социално ориентирани дейности, консултантски организации и др.