Публична лекция с доц. д-р Тони Димов на тема "Регулаторни иновации и публични политики“
Студентите от специалностите „Регионално развитие“, „Публична администрация“ и „Бизнес администрация“ присъстваха на публичната лекция на тема „Регулаторни иновации и публични политики“, която изнесе доц. д-р Тони Димов от Института за държавата и правото към БАН, председател на Центъра за оценка на въздействието на законодателството в България.
Доц. д-р Деница Горчилова, ръководител на катедра „Публична администрация“, припомни, че Катедрата от години поддържа инициативата „Отворен семестър“ с идеята, че обучението в Университет не може да става пред затворени врати и да разчита само и единствено на академичното познание. „Полезните уроци идват тогава, когато можете да се виждате с хора, научили нещата чрез правене, действащи в практиката. Лекторът доц. Тони Димов е най-точният човек, който ще разкаже за оценката на въздействието, благодарение на неговите усилия тази тема стана важна и днес е част от процеса на политиките.“
Инициатор на срещата е гл. ас. д-р Ралица Велева, научен секретар на Катедрата, в екип с гл. ас. д-р Даниела Кръстева, гл. ас. д-р Красимира Вълчева и гл. ас. д-р Владимир Вълков.
Лекторът доц. Тони Димов се спря на няколко въвеждащи въпроса, като защо ни е необходимо регулиране през правото, при условие че има различни други нормативни уредби, като морал, обичаи и религия; защо регулирането трябва да е с най-високо качество; защо законодателството трябва да е в полза на обществения интерес. Друг въпрос, който той повдигна, се отнася за това какво означава правното регулиране да е по-добро, като намеси понятията „регулаторна политика“ и „реформа“. Той подчерта, че се регулират постоянно променящи се отношения и затова не може да се стигне до най-доброто регулиране и даде пример с нуждата от съвременно регулиране на изкуствения интелект. Той се спря и на въпроса защо законодателството трябва да е модерно и съвременно, създавайки се по съвременни и модерни правила, посочвайки нуждата то да бъде пригодно към интернет средата.
След насочващите въпроси лекторът обърна внимание на регулаторното регулиране и какво постига то. Той посочи, че чрез него за първи път сa въведени правилата за взимане на решения, за първи път законодателството се отваря за научна експертиза, за първи път се въвежда превенция срещу произволни законодателни решения и уточни, че „по-доброто регулиране е равно на по-добър живот.“ Доц. Димов разказа и за това какво представлява съвременната оценка на въздействието, като посочи ключовите аналитични стъпки при предварителната оценка на анализа на въздействията.
Доц. д-р Тони Димов е един от авторите на Първата национална концепция за въвеждане на оценката на въздействието на регулирането и на обществените консултации в българския нормотворчески процес, реализирана през 2016 г. с приемането на Закона за изменение допълнение на Закона за нормативните актове. Един от авторите на Закона за изменение и допълнение на Закона за нормативните актове от 2016 г., Закона за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел от 2016 г. и на Закона за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, 2012 година.