Втората пленарна сесия на XIX международна научна конференция на младите учени се проведе при засилен интерес
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров официално откри Втората пленарна сесия на XIX международна научна конференция на младите учени на тема „Икономиката на България и Европейския съюз: предизвикателства, конфликти, решения“.
„Тази конференция е забележителна с това, че се провежда вече 19 години, като разширява своите партньорски граници и събира не само млади учени, но и опитни, водещи личности в науката и практиката. УНСС непрекъснато насърчава научните изследвания не само заради това, че нас ни оценяват по брой публикации и рейтинги, а и защото имаме задължение към обществото и най-вече към младите хора, към нашите студенти. Ние трябва да ги научим на новите неща, на алтернативните валути, на разнообразните финансови инструменти, на десетки интересни нови неща, които не са описани в учебниците, но могат да се научат на подобни международни научни форуми, където се представят интересни доклади, провеждат се семинари и дискусии“, каза проф. Димитров като специално благодари на Финансово-счетоводен факултет за добрата организация.
„Изследванията на младите хора, на младите учени, които са високообразовани, могат да допринесат за намирането на правилните решения в днешния свят на предизвикателства и конфликти. За тазгодишната конференция са постъпили 150 доклада, една огромна част от тях са изключително интересни, актуални и много стойностни“, каза деканът на факултета проф. д-р Румен Брусарски, а Илиян Чабуклийски допълни, че ролята на младите учени е изключително важна в момента, когато светът се сблъсква с нестабилни икономически условия, структурни промени и изпитва неотложна нужда от устойчиво развитие.
„Поздравления от Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за тази прекрасна конференция“, каза доц. д-р Радостин Вазов от катедра „Статистика и иконометрия“ на Стопанския факултет на Софийския университет, която от тази година е съорганизатор на научното събитие.
„Не всеки от вас ще има научна кариера, някои от вас ще попаднат в реалния бизнес“, обърна се към младите хора, участващи в конференцията, проф. д-р Стоян Проданов, преподавател в Стопанска академия „Димитър Ценов“, Свищов, и изпълнителен директор на ЗД „Бул Инс“, като ги увери, че усилията, които влагат, за да подготвят своите доклади, не са напразни. „Бизнесът оценява всичко, което прави един човек, за да се изгради като личност, включително това, че някой се занимава с наука. Така вие изграждате своя капитал и ще бъдете по-конкурентоспособни утре“, добави той.
Проф. д-р Андрей Захариев, председател на УС на академичната фондация „Проф. д-р Минко Русев“, отбеляза, че всеки моряк мечтае да стане капитан и допълни: „Важно е в вашето СV да има позиции, които показват, че вие нямате страх от публични изяви. Израствайте, дерзайте, разчитайте на вашите преподаватели, на вашия университет, който е прекрасна институция, на ректора на УНСС, който е символ на устойчивост и сигурност“.
На XIX международна научна конференция присъства и д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малкия и среден бизнес и преподавател в УНСС, който посъветва младите хора да четат повече бизнес литература, в която могат да намерят примери за български компании на световно ниво, които работят изключително успешно на международните пазари.
Проф. д-р Стоян Проданов, проф. д-р Андрей Захариев и д-р Бойко Таков |
Ръководителят на катедра ,,Финанси“ доц. д-р Гергана Михайлова-Борисова сподели, своето вълнение, тъй като това е бил първият научен форум, в който тя е участвала като докторант. „Това е една конференция, която натрупва успехи и добри резултати. Убедена съм, че това е форумът, на който вие наистина може да споделите вашите идеи и очаквания и ви приветствам да го направите, тъй като именно във вас е бъдещето, в младите учени, които ще развиват икономиката. Споделяйте вашите идеи и да ги дискутирате.“
„Изключително се вълнувам, че ще чета доклад. За първи път съм на такъв голям международен форум и то с моя разработка на тема „Key Risky Events in Citigroup“. Аз уча в специалност „Финанси и счетоводство с преподаване на английски език“ в УНСС. Много е хубаво, но е и доста трудно. Имаме страхотни преподаватели, но и много трябва да се чете“, каза преди сесията, на която трябваше да представи своя труд, Красимир Михайлов, студент в нашия университет.
Над 120 преподаватели и студенти от УНСС участваха в XIX международна научна конференция – професори, доценти, главни асистенти, асистенти, докторанти, кандидат-докторанти, студенти – магистри и бакалаври. В конферентните сесии се включиха и много чуждестранни студенти, които осъществяват мобилност в Университета по програма „Еразъм+”, от Италия, Испания, Германия, Нидерландия и други държави.
„Институционалното сътрудничество, което развиваме с българските университети и със шест чуждестранни, а именно с Университета на гр. Болоня, Италия, Факултета по икономика, бизнес и туризъм на Университета на гр. Сплит, Хърватия, Полтавския университет по икономика и търговия, Украйна, Луцкия национален технически университет, Украйна, Факултета по икономика и бизнес на Университета на гр. Риека, Хърватия и Икономическия държавен университет „Св. Св. Кирил и Методий”, Скопие, Република Северна Македония е много важна предпоставка за успеха на конференцията. Не трябва да забравяме и сътрудничеството с икономическите и финансовите структури, като Българската народна банка, Българска фондова борса, Националния статистически институт, с банки, търговски дружества и други. Мисля, че няма друга международна конференция, която да се провежда в България с толкова много и авторитетни съорганизатори - висши училища и институции, което е гаранция за нейния успех и бъдещност “, каза проф. д-р Силвия Трифонова, основен организатор на международния форум от самото начало.