Катедра "Финанси"

Деветнадесета международна научна конференция на младите учени „Икономиката на България и Европейския съюз: предизвикателства, конфликти, решения“

четвъртък, 07 ноември 2024 0:00

Международната научна конференция на младите учени на тема „Икономиката на България и Европейския съюз: предизвикателства, конфликти, решения“ се проведе за 19-ти път в УНСС, организирана от Финансово-счетоводния факултет, под патронажа на ректора на университета проф. д-р Димитър Димитров. Зам.-ректорът по учебната дейност проф. д-р Матилда Александрова откри конференцията и поздрави организаторите и участниците от името на ректора проф. д-р Димитър Димитров.

Проф. д-р Силвия Трифонова, заместник-декан по научноизследователската дейност на Финансово-счетоводния факултет, проф. д-р Румен Брусарски, декан на Факултета, проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност и Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет към УНСС

„Това е един изключително важен и престижен форум не само за нашия университет, но и за нашите партньори в България и чужбина. Тази конференция се превръща в значимо място, където младите учени ще представят своите иновативни решения, своите възгледи и мисли, свързани с икономиката на България и Европейския съюз. Освен млади, на този форум ще се изкажат и утвърдени учени, общо 150 доклада като броят им е по-голям сравнение с предишните години“, каза проф. д-р Александрова.

Към пожеланията за ползотворна работа на участниците в международния форум се присъединиха и заместник-ректорът по научноизследователската дейност доц. д-р Мария Воденичарова, и доц. д-р Янко Христозов, заместник-ректор по международната дейност на УНСС.

„Младите хора са високо образовани, амбициозни и необременени и очакваме интересни доклади от тях, тъй като предизвикателствата са много, конфликтите също не липсват, в това число и военни, и се надяваме младите учени да подскажат решения. На тази научна конференция има представители освен от българските висши училища и на шест чуждестранни университета, които за пореден път са съорганизатори на форума“, каза деканът на Финансово-счетоводния факултет проф. д-р Румен Брусарски.

„Това е първата научна конференция, посветена конкретно на младите учени, която с гордост може да бъде наречена „запазена марка“ на УНСС и на Финансово-счетоводния факултет. Основател на международната конференция е доц. д-р Григорий Вазов – декан на Финансово-счетоводния факултет на УНСС в периода 1998 – 2010 г., основател и първи ректор на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), което е партньор на конференцията за 12-ти път. А за първи път партньори на това издание тази година са Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Съюзът на икономистите в България, Студентският съвет при УНСС и Асоциацията на преподавателите по икономика и управление в индустрията“, обясни проф. д-р Силвия Трифонова, заместник-декан по научноизследователската дейност на Финансово-счетоводния факултет и модератор на събитието.

Доц. д-р Григорий Вазов, основател на конференцията и ректор емеритус на ВУЗФ, наблегна в изказването си на „голямото научно колегиално благородство, което проявява УНСС в организацията на междууниверситския форум“, а доц. д-р Джеймс Йоловски, зам.-ректор по научноизследователската дейност на ВУЗФ, приветства присъстващите от името на ректора на ВУЗФ чл.-кор. проф. д.ю.н. Борис Велчев.

Представителят на Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Надя Велинова-Соколова благодари за ценните връзки, контакти и сътрудничество, които се създават между икономическите университети в България и предаде поздравите и пожеланията за ползотворни дискусии от доц. д-р Атанас Георгиев, декан на факултета.

Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет към УНСС, който тази година е и съорганизатор, сподели от името на младите хора: „Нашата роля не е само да предоставяме научни анализи, но и да даваме идеи. И аз се надявам този форум да роди много идеи и правилни решения“.

Доц. д-р Григорий Вазов, Николай Василев, министър и политик, вицепремиер от 2001 до 2005 г., проф. д-р Силвия Трифоновапроф. д-р Румен Брусарски, проф. д-р Матилда Александрова, Илиян Чабуклийски, Росица Колева, МОН, доц. д-р Мария Воденичарова

Като представител на Министерството на образованието и науката присъства директорът на дирекция „Висше образование“ Росица Колева, която прочете поздравителен адрес от проф. Галин Цоков, министър на образованието, в който се наблегна на голямото значение на Сборника с доклади от международната научна конференция на младите учени, който се индексира в Източноевропейската онлайн библиотека (Central and Eastern European Online Library – CEEOL). Там са публикувани научните резултати от предходните 18 международни научни конференции, както ще се публикуват и докладите от тази.

Поздравителни адреси и пожелания за успешна работа на организаторите и участниците на конференцията се получиха от всички университети в страната, в които се изучават икономика и финанси, от деканите в УНСС, както и от икономическите и финансовите структури, като Българската народна банка, търговските банки, като Ти Би Ай Банк, „Българска фондова борса – София“ АД, търговски дружества и други.

Доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на „Българска фондова борса – София“ АД, и доц. д-р Атанас Атанасов, председател на Националния статистически институт освен с приветствия участваха и с доклади в първата научна сесия, съответно за „Българския капиталов пазар – предизвикателства и перспективи“ и „Статистиката като основополагащ елемент за членство в регионални и международни организации“.

„Съвместната работа между Финансово-счетоводния факултет на УНСС и тези авторитетни академични и научни институции по организирането на международната конференция на младите учени е важна предпоставка за развитието на плодотворно междууниверситетско и институционално сътрудничество. Показателен е фактът, че в конференцията участват и много студенти, обучаващи се както в магистърска, така и в бакалавърска степен на обучение. Студентите участват в конферентните сесии и дискусии с изтъкнати преподаватели, учени и представители на бизнеса“, каза проф. д-р Силвия Трифонова, основен организатор на международния форум от самото начало.

Тематичните направления на двудневната конференция са:

  • Финансова политика, финансови пазари, банково дело, инвестиции, застраховане и социално осигуряване;
  • Счетоводна политика и практика, счетоводни стандарти, финансов одит, контролни системи и вътрешен контрол;
  • Изследвания и наука, изследователска и развойна дейност, връзка „наука – бизнес“, иновации, конкурентоспособност, управление на проекти;
  • Предприемачество, мениджмънт, маркетинг, корпоративен контрол и развитие на бизнеса в България, в ЕС и в глобален мащаб.


Деветнадесета международна научна конференция на младите учени „Икономиката на България и Европейския съюз: предизвикателства, конфликти, решения“ се провежда в рамките на два дни – 7 – 8 ноември 2024 г. Включва 2 пленарни научни сесии и 9 конферентни научни сесии за работа по секции. Участието в конференцията е в хибриден формат – присъствено в УНСС в три конферентни зали – Голяма конферентна зала, Малка конферентна зала и Факултетна зала 2028А, и онлайн в електронната платформа MS Teams.

В рамките на Деветнадесетата международна научна конференция на младите учени се провежда научен семинар на тема „Насоки за публикуване в авторитетни научни издания“ на 7 ноември 2024 г., организиран от Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“.

Пленарен лектор на конференцията е проф. Петко С. Калев, почетен професор по финанси от University La Trobe, Мелбърн, Австралия, който е експерт по поведенчески финанси, емпирично ценообразуване на активи, капиталови пазари и пазарна микроструктура, чиито изследвания са публикувани в уважавани и влиятелни академични списания.

На тазгодишната конференция участват рекорден брой участници – общо над 150 млади учени от почти всички висши училища в страната – Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград, Икономическия университет – Варна, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, Пловдивския университет “Паисий Хилендарски“, Нов български университет, Университет “А. Хувани”, Елбасан, Албания, Висшето училище по мениджмънт – София, Военномедицинската академия (ВМА), от финансово-икономическата практика, Българска народна банка (БНБ), търговски банки, като Ти Би Ай Банк, „Българска фондова борса – София“ АД, търговски дружества, и разбира се, най-много от УНСС, включително и чуждестранни студенти, осъществяващи мобилност по програма „Еразъм+“ в България.

Участват и представители от 6 чуждестранни университета, които за пореден път са съорганизатори на форума, а имено: от Университета на гр. Болоня, Италия, Факултета по икономика, бизнес и туризъм на Университета на гр. Сплит, Хърватия, Полтавския университет по икономика и търговия, Украйна, Луцкия национален технически университет, Украйна, Факултета по икономика и бизнес на Университета на гр. Риека, Хърватия и Икономическия държавен университет „Св. Св. Кирил и Методий”, Скопие, Република Северна Македония.


Галерия снимки от Деветнадесета международна научна конференция на младите учени „Икономиката на Б ...