Публична лекция на Николай Василев на тема „Бюджетна и икономическа политика на българската държава“
По покана на Финансово-счетоводния факултет гост на нашия университет бе Николай Василев, който изнесе публична лекция пред студентите на тема „Бюджетна и икономическа политика на българската държава“.
Лекцията бе открита от проф. д-р Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводния факултет, който поздрави присъстващите в залата, съобщавайки новината за пълноправното членство на България в Шенген. Той представи лектора Николай Василев, вицепремиер на Република България в периода от 2001 до 2005 г. и министър на държавната администрация и административната реформа (2005 – 2009), и темата на лекцията, посветена на една изключително актуална проблематика – бюджетната и икономическата политика на българската държава.
Проф. д-р Румен Брусарски, ректорът проф. д-р Димитър Димитров и Николай Василев (от ляво надясно) |
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров благодари на гост-лектора и на организаторите – Финансово-счетоводния факултет – за прекрасната инициатива: „Ние като университет развиваме върхови области на знанието и се стремим да бъдем максимално полезни на нашите студенти. Такава е и лекцията на г-н Василев и тя е още едно потвърждението, че нашият университет се превръща в една много добра платформа за дискусии в различни посоки – дали за свободата на словото, дали за тракийските българи, дали за еврото, дали за сигурността и енергийната сигурност“.
Той определи Николай Василев като човек, активно заявяващ своята позиция, което обикновено води до оживени дебати. „Има хиляди детайли в нещата, които могат да се направят, но по-важното за мен е да се излезе с позиция и тя да бъде обсъдена спокойно, без емоции и политически пристрастия, така че да се стигне до по-доброто и оптимално решение. В залата има много студенти и аз бих искал да ги поощря да задават въпроси. Знам, че г-н Василев отговаря и ще имате възможността да участвате в една интересна дискусия“, обърна се към присъстващите проф. Димитров и им пожела ползотворен диалог.
Николай Василев, президент на Българската Си Еф Ей (CFA) асоциация и изпълнителен директор на „Експат Асет Мениджмънт“, благодари на организаторите за идеята и поканата да бъде гост-лектор в УНСС. Благодари и на всички присъстващи в залата и ги покани да се включат активно в разговора с въпроси, коментари, критики.
„Тъй като сега отново сме в сложна политическа ситуация, аз ще се опитам да не споменавам имена на политически партии и политически личности, тоест ще говорим за административна политика и управленски политики без имена“, уточни в началото на своята лекция Николай Василев. В нея той представи своето виждане за най-важните проблеми, които стоят пред страната ни. На първо място, като основен проблем, постави бюджета и приемането на макрорамката. На второ място посочи липсата на редовен кабинет, тъй като ако няма редовен кабинет нищо не може да се реши в държавата. Сред другите задачи за решаване отбеляза справянето с рисковете от природни бедствия и членството в еврозоната, като сподели, че през 2005 г. екипите, с които той е работил, са смятали, че до 2009 г. България ще бъде в еврозоната.
Той очерта и рисковете, пред които според него е изправена България през настоящия век, като опасност от голяма мигрантска вълна, риск за дългосрочната финансова стабилност на държавата, демографската криза.
Лекцията премина по-скоро като дискусия, като студентите активно се включиха със свои въпроси, с които насочваха разговора в различни посоки, свързани с икономическото състояние на страната и перспективите за развитие.
Николай Василев е управляващ партньор на „Експат Капитал“ и изпълнителен директор на „Експат Асет Мениджмънт“.
Бил е член на две правителства на Република България, като последователно е заемал позициите на заместник министър-председател и министър на икономиката (2001 - 2003 г.), заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията (2003 - 2005 г.) и министър на държавната администрация и административната реформа (2005 - 2009 г.). Бил старши вицепрезидент в Lazard Capital Markets – Лондон (2000 - 2001 г.), както и асоцииран директор на UBS (UBS Warburg Dillon Read) в офисите на компанията в Токио, Ню Йорк и Лондон (1996 - 2000 г.), където работи в сферата на акции и развиващи се пазари. Работил е също така като данъчен консултант в Coopers & Lybrand – Будапеща, Унгария (1993 - 1994 г.).
Има магистърска степен по международна икономика и финанси от Университета Brandeis (САЩ) с обменна програма в Университета Keio (Токио, Япония), както и бакалавърски степени от Щатския университет на Ню Йорк (САЩ) и Университета за икономически науки в Будапеща (Унгария). От 1999 г. той притежава степен CFA (сертифициран финансов аналитик). Владее английски, унгарски и руски език, има базови познания по френски, немски и японски.
Автор е на четири книги – „Енергия“ (2009), „Меню за реформатори“ (2014), „Кариера или не?“ (2018) и „NEXT.BG“ (2023).