Катедра "Счетоводство и анализ"

Проф. д-р Димитър Добрев, патриарх на счетоводството в България и втори ректор на УНСС, с барелеф и зала на негово име

сряда, 18 септември 2024 15:57

Патриарх на счетоводството в България, втори ректор на УНСС (1940 - 1948), както и основател и първи ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“ (1920 - 1946), проф. д-р Димитър Добрев вече има барелеф и аудитория на негово име (102 в корпус К).

Откриването беше част от събитията по повод новата академична 2024/2025 година, а ректорът проф. д-р Димитър Димитров и проф. д-р Даниела Фесчиян, ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“,  припомниха значимостта на делото на  проф.  д-р Димитър Добрев.

Проф. д-р Даниела Фесчиян представи официалните гости, сред които проф. д-р Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводния факултет, Илия Илиев, председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители, проф. д.н. Пенчо Пенчев, председател на Общото събрание на УНСС, Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет при УНСС, Росица Ботева, одит съдружник в „Делойт България“, Боряна Димова, съдружник в PwC България, Найден Костадинов, съдружник, лидер „Данъчни и правни услуги“ на EY, Севдалина Димова, съдружник в „KPMG България“, проф. д.н. Николай Щерев, ръководител катедра „Индустриален бизнес“ и др.

   

Проф. д-р Даниела Фесчиян благодари на ректора за „приемствеността, съхраняването  и надграждането на традициите и уважението към нашите предци“ и допълни, че преподавателите от катедра „Счетоводство и анализ“ са много развълнувани, защото са наследниците на този велик учен.  „Проф. Димитър Добрев е ерудит, обединител, визионер, космополит, общественик и винаги с мисия“, подчерта проф. Даниела Фесчиян при откриване на церемонията и обърна внимание на неговата богата биография. Тя припомни, че той е бил учител в Търговската гимназия, основател и първи председател на Института на дипломираните експерт-счетоводители, най-продуктивният като творчество представител на университетската общност по онова време и създател на съвременната  счетоводна идеология, като подчерта, че за неговите трудове е характерна непреходността и 136 години след неговото раждане те продължават да звучат актуално. Проф. Даниела Фесчиян акцентира върху факта, че в преподаването си проф. Добрев е владеел изкуството да възвиси и вдъхнови, а обичта и отговорността му към студентите е била невероятна. Тя допълни, че  по време на Втората световна война, не само се строи сградата на Университета на ул. „Стефан Караджа“, но проф. Добрев  не позволил да бъде провален нито един изпит като пренасочва сесиите в Свищов.

Проф. Даниела Фесчиян  се обърна към присъстващите и призова всеки, който минава покрай аудиторията, носеща името на Патриарха на счетоводството в България, да срещне дълбокия поглед на професора и да си спомни завета му – „Счетоводството не е занаят, а знаме, което трябва да носим с чест и достойнство“.

„За мен е огромна чест да отдам почит на човек с енциклопедични знания и голям ентусиазъм, силно свързан с нашия университет. Проф. Димитър Добрев, като втори ректор, ръководи Университета в сложен и турбулентен период след войните и успява да го изведе на конкурентно ниво. Благодаря на проф. Фесчиян, че пое инициативата за създаването на този барелеф и неслучайно неговото откриване съвпада с откриването на академичната година“, отбеляза проф. Димитров. Той припомни, че проф. Добрев е както голям учен и теоретик, така и учител, преподавател и педагог, който учи младите хора на счетоводство, но и на етика и себеотдаване в работата.  „От позицията на времето днес отново можем да кажем, че проф. Добрев продължава да бъде авторитет не само в областта на финансите и счетоводството, но и голямо име, което продължава да вдъхновява със своята отдаденост и прозорливост“, допълни ректорът.

Галерия снимки от Проф. д-р Димитър Добрев, патриарх на счетоводството в България и втори ректор н ...