Катедра „Публична администрация“ проведе Национална научна конференция „Преоткриване на държавата. Предприемаческият модел на държавно управление: 30 години по-късно“
„Преоткриване на държавата. Предприемаческият модел на държавно управление: 30 години по-късно“ беше темата на национална научна конференция, която се проведе в УНСС na 24.10.2024 г.
Събитието организира катедра „Публична администрация“ под патронажа на ректора проф. д-р Димитър Димитров.
Проф. д-р Димитър Димитров и доц. д-р Деница Горчилова |
В откриващото си слово ръководителят на катедра „Публична администрация“ доц. д-р Деница Горчилова подчерта: „Водещите думи от заглавието на конференцията са „да преоткрием държавата“. Какво по-университетско събитие от това да се съберем и да си поговорим за една книга след над 30 години от издаването й, а именно „Да преоткрием държавата: как предприемаческият дух трансформира публичния сектор“ на Дейвид Осбърн и Тед Геблър. Да обсъдим какво е научил всеки прочел книгата, дали тя е повлияла на живота му и дали нашият живот се измерва с този на организацията му в други държави, дали е по-добър, по-лош, еднакъв, различен и дали ние не можем да научим света на нещо. Организирахме този форум с идеята да разчупим стереотипа на типичната научна конференция в опит да предизвикаме ползотворна дискусия“. Тя подчерта, че в конференцията има над 50 участници, като преобладават младите изследователи, докторанти и асистенти. Доц. Горчилова обърна внимание на студентите, че на форума присъства Цветомир Петров, възпитаник на катедрата и прекрасен пример за човек, който след завършване на висшето си образование е работил в частния сектор, но е разбрал, че публичната администрация се нуждае от него и в момента е председател на Столичния общински съвет.
„Темата на конференцията е много актуална и предизвикателна. Адмирации за катедра „Публична администрация“ за организацията на този форум“, каза ректорът проф. д-р Димитър Димитров и акцентира: „Ако погледнете в световен мащаб как са се развивали големите държави – империите, те винаги са разчитали на публичната си администрация, която трябва да работи добре. Ако тя не работи добре, империята се разпада, няма координация и стратегии. Качеството на публичната администрация и управлението на дадена държава е ключов фактор за икономическите й резултати и благосъстоянието на нейните граждани. Ефективните публични администрации отговарят на нуждите на гражданите и предприятията. Затова не споделям мнението на Асоциацията на индустриалния капитал в България, които смятат, че хората, които учат икономика и публична администрация са твърде много. В УНСС не е така, защото нашите студенти имат стопроцентова реализация“.
Поздравителни адреси до конференцията бяха получени от Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов, от факултет „Международна икономика и политика“, „Финансово-счетоводен факултет“ и катедра „Икономикс“ в УНСС.
Доц. д-р Александър Вълков, преподавател и предишен дългогодишен ръководител на катедра „Публична администрация“ представи лекторите във встъпителната пленарна сесия и отбеляза: „Защо избрахме за дискусия тази книга и темата за публичния мениджмънт – защото тя приляга на УНСС. Тази идея за публичния мениджмънт, развита може би най-систематично в това издание, отваря вратите на всички нас за успешни реформаторски опити в областта на публичното управление“.
Доц. д-р Александър Вълков |
В рамките на встъпителната пленарна сесия доц. д-р Георги Манлиев от УНСС изнесе презентация на тема „Как духът на предприемачеството трансформира публичния сектор“ – манифест за радикални промени в публичното управление.
Проф. д.п.н. Тодор Танев от СУ „Св. Климент Охридски“ и министър на образованието и науката в периода ноември 2014 – февруари 2016 г. представи темата „Стратегическото предприемачество“.
Докладът на проф. д-р Людмил Георгиев от Нов български университет беше на тема „История на бъдещето – преоткриване ролята на университета за оптимизиране на връзката „висше образование – бизнес“.
Работата на конференцията беше организирана в две тематични направления – „Държава на възможностите и общностите“ и „Ефективност и ефикасност на публичните разходи“.
В конференцията участваха изтъкнати изследователи и учени в областта на публичната администрация от различни научни институции и университети, както и декани на факултети, преподаватели, студенти и докторанти от УНСС.
Събитието приключи с ползотворна дискусия.