Катедра "Индустриален бизнес"

Лекция на тема „Прокюрмънт процес“ представиха лектори от IBM България пред студенти на катедра „Индустриален бизнес“

вторник, 06 май 2025 13:54
На 30ти април пред студенти от катедра „Индустриален бизнес“, дисциплина  „Икономика на предприятието“ се проведе лекция на тема „Прокюрмънт процес“, която имаше за цел да запознае бъдещите специалисти с основите и ключовите етапи в процеса на снабдяване и управление на покупки в бизнес среда. Гост лектори бяха Здравка Серафимова (лидер на екип) и Венета Сапунджиева (експерт анализ на данни) от IBM България.
Лекцията започна интерактивно, в търсене на отговор на въпроса „Какво е прокюрмънт?“. Чрез дискусия и примери студентите имаха възможност да изградят разбиране за значението на този процес за организациите, както и че той включва всички дейности, свързани с придобиването на стоки и услуги от външни доставчици.
В хода на лекцията бяха обсъдени основните функции на отдел „Прокюрмънт“, сред които анализ на нуждите, договаряне на условия и преговори на комплексни договори с избраните доставчици. Особен акцент беше поставен върху ключови аспекти като прозрачност, ефикасност и спазване на законови и етични стандарти.
В рамките на лекцията бяха разгледани и тръжните процедури с техните основните фази  – от изготвяне на документация и покана за участие, през приемане и оценка на оферти, до избора на подизпълнител и сключване на договор.
Студентите получиха и практически насоки за това как се извършва оценката на офертите, като беше подчертано значението на обективните критерии и екипната работа.
Лекцията завърши с дискусия, в която студентите се потопиха в реална бизнес ситуация, разгледаха и оцениха примерни оферти от доставчици по зададен казус и приложиха на практика наученото.
Организатор на събитието от страна на катедра „Индустриален бизнес“, УНСС е доц. д-р Вяра Милушева (ръководител на катедра "Индустриален бизнес").

Галерия снимки от Лекция на тема „Прокюрмънт процес“ представиха лектори от IBM България пред студ ...