Катедра "Педагогика"

Преподаватели от факултетите „Международна икономика и политика“ и „Икономика и инфраструктура“ се обучаваха на интерактивни и иновативни методи на преподаване

понеделник, 03 юни 2024 0:00

  По предложение на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров с цел повишаване на качеството на образованието и във връзка с предстоящите процедури по програмна акредитация на професионални направления и специалности от регулираните професии в УНСС се провеждат поредица от семинари на тема „Интерактивни и иновативни методи на преподаване за повишаване качеството на обучението“.

„Семинарите са във връзка с новите моменти, които Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) е включила в оценяването и акредитацията на професионалните направления и специалностите от регулираните професии. Това е вторият семинар, участници в който са преподавателите от факултетите „Международна икономика и политика“ и „Икономика и инфраструктура“.  Обучението е по факултети, защото във всеки факултет има специфика и тази специфика трябва да бъде отразена“, разясни проф. д-р Янка Тоцева, директор на Центъра за иновативни образователни технологии и ръководител на катедра „Педагогика“, която води семинарите. Повишаването на качеството на преподаването е заложено освен в новите изисквания на НАОА и Стратегията за развитието на висшето образование, но е и акцент в провежданата политика на УНСС.

Проф. д-р Янка Тоцева, един от водещите специалисти в България по интерактивни и иновативни методи в преподаването, преподавател с дългогодишен опит и множество трудове по темата и специалист по андрагогика, наука за обучението и образованието на възрастни, запозна колегите от двата факултета със същността, основните характеристики и практическото прилагане на интерактивните и иновативните методи, като акцентира на разликите между тях.

Темата за използването на социалните медии в съвременните предизборни кампании също беше дискутирана, като изводите бяха, че ролята на интернет медиите става все по-значима за сметка на печатните материали, плакати, вестници, диплянки. „Фейсбук, първоначално замислен като мрежа, постепенно се превърна в медия, която активно се използва заедно с другите социални медии за политика, бизнес, образование. Всеки един от нас има своя  медия“, каза проф. д-р Янка Тоцева. Тя засегна и темата за игровизацията (Gamification), прилагането на игрови технологии в процеса на усвояване на знанията – социални, компютърни игри, театър – раздаване на различни роли, които обучаващите се да изиграят.

Специално внимание се обърна на използването на модерните дигитални образователни технологии, приложими в процеса на обучение във висшите училища, както и на добрите практики, които е желателно да се опишат и споделят.

„Целта на интерактивните методи е да предизвикат активност при студентите чрез смяна на ролите на обучаващия и обучавания, чрез свободата на избор на средства, време, място, ритъм на учене, студентите самостоятелно да достигнат до познанието, а иновативните техники са нововъведенията, новостите. Съвременният университет, за да бъде иновативен трябва да е „платформа“, „социална среда“ и „място за наука“, каза проф. Тоцева.

   447564134_884834520353820_7320421130767356028_n.jpg


Галерия снимки от Преподаватели от факултетите „Международна икономика и политика“ и „Икономика и  ...