Втора научна конференция за студенти и докторанти „Икономика, общество и човешки ресурси в предизвикателство на времето”
В УНСС се проведе Втората научна конференция за студенти и докторанти „Икономика, общество и човешки ресурси в предизвикателство на времето”. Форумът бе организиран от Общоикономическия факултет съвместно със Студентския съвет при УНСС под патронажа на ректора на университета проф. д-р Димитър Димитров.
Гл. ас. д-р Христо Проданов, председател на Организационния комитет на конференцията поздрави участниците и предостави думата на проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики на УНСС.
„Имам удоволствието да ви приветствам от името на ректора и от мое име и да открия Втората научна конференция за студенти и докторанти „Икономика, общество и човешки ресурси в предизвикателство на времето”, се обърна към участниците проф. Стоянова и подчерта, че „темата на конференцията е изключително актуална. В последните две години предизвикателствата пред нас са много, както в геополитически план, така и в икономически. Предизвикателствата, свързани с рецесията и инфлацията ще бъдат на дневен ред още дълго време и ще виждаме последствията от тях в следващите години. Радвам се, че нашите млади колеги са се насочили към въпроси, които обхващат широк спектър от обществения и икономически живот на страната. Сигурна съм, че решенията, които ще предложат в своите разработки, ще могат да бъдат използвани от институциите и бизнеса и да станат част от техните научни постижения“.
„За мен е чест да участвам в откриването на Втората научна конференция за студенти и докторанти, каза проф. д-р Маргарита Атанасова и заяви: „прави впечатление, че участниците в конференцията са се фокусирали върху изключително актуални, иновативни теми, по които трябва много да се мисли в следващите десетилетия, защото някои от тези въпроси са тотално нови като задачи, които предстоят пред новите генерации, които ще поемат основната отговорност за социално-икономическото развитие на нашата страна. Мисля, че на този форум ще успеете да обмените знания и идеи, които след това ще ви бъдат много силен фундамент да решавате проблемите, с които ще се срещате. Пожелавам настоящата конференция да ви донесе нови идеи, нови приятелства и в същото време нови изследователски предизвикателства“.
„Имам огромното удоволствие да ви приветствам както от свое име, така и от името на организацията, която представлявам. Изключително съм щастлив, че въпреки трудната обстановка свързана с онлайн обучението, пандемията и трудната комуникация между преподаватели и студенти Организационният комитет и Общоикономическият факултет успяха да направят тази конференция факт и всички вие колеги, ще имате възможност да представите своите научни доклади. Искам ви поздравя, че въпреки обстоятелствата успяхте да изготвите вашите доклади и за смелостта да ги представите днес пред нас“, каза Ангел Стойков.
Доц. д-р Ивайло Беев, ръководител на катедра „Икономикс“ също поздрави участниците във форума и отбеляза: „Тематиката, която обхваща конференцията е много широка и интересна. Самото събитие е израз на нашата загриженост към студентите. Тематиката на форума и докладите, които вие сте ни представили са начин ние да се ориентираме кое е същественото за нашите студенти във времето, в което живеем. Това е изключително важно, защото ни дава насоки как трябва да преработим учебните програми, с какви нови дисциплини и какво да включим в тях, така че вие да бъдете убедени в качеството на научния продукт, който получавате като наши студенти“.
Доц. д-р Ивайло Беев |
Встъпителен пленарен доклад на тема „Наука и псевдонаука“ изнесе ръководителят на катедра "Политическа икономия" проф. д.н. Пенчо Пенчев.
Модератори на форума бяха гл. ас. д-р Христо Проданов, председател на Организационния комитет и гл. ас. д-р Тодорка Кинева, преподавател в катедра „Икономическа социология“.
На форума бяха представени 22 доклада от 28 участници, от които 9 докторанти и 19 студенти (от 1-ви до 4-ти курс). Участниците са от катедри „Икономикс”, „Икономическа социология”, „Човешки ресурси и социална защита” и „Политическа икономия”. Разработките обхващаха широк набор от интердисципинарни разработки в областта на икономиката, политиката, обществото като цяло.
Научният форум продължи работата си с представянето на докладите и с оживени дискусии.
Конференцията дава възможност на студенти (бакалаври и магистри) и докторанти от УНСС да представят своите теоретични разработки в широк спектър от тематични направления в областта на икономиката и социологията.
За най-добре представилите се студенти и докторанти от УНСС в рамките на конференцията се предвиждат грамоти. Докладите от конференцията, които са приети за публикуване, ще бъдат издадени в електронен сборник с редакционна колегия и ISBN номер.
Научната конференция се организира по договор за частично финансиране на научен форум № НИД НФ-6-2022.