Единадесетата есенна академия „Бъдещето е днес – обучение и изследвания чрез AI инструменти“ се проведе в нашия университет
Събитието, станало вече традиция, се организира от катедра „Публична администрация“ за единадесета поредна година. Темата на изданието тази година е „Бъдещето е днес – обучение и изследвания чрез AI инструменти“.
„Есенната академия стартира като форум за обмен на информация и идеи за научни изследвания и преподавателска работа на екипа на катедра „Публична администрация“ в УНСС. Академията се разви, но ние непрекъснато държим в съзнанието си разбирането, че сме в среда, в която непрекъснато учим. И защото вече сме абсолютно убедени, че изкуственият интелект не е нещо, което гледа зад ъгъла, а вече е сред нас и трябва да сме умни в работата си с него, решихме тази есенната академия да е във формата всички заедно с хора, които разбират как се правят нещата в тази област, за да ни ги покажат“, отбеляза доц. д-р Деница Горчилова, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество на факултет „Управление и администрация“ и ръководител на катедра „Публична администрация“.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров поздрави присъстващите и подчерта, че темата на академията е изключително актуална в контекста на бързо променящата се дигитална среда. „Изкуственият интелект се очертава като мощен катализатор за икономически и социални промени. Той вече не само започва да трансформира съществуващите браншове, но и дава началото на цели нови екосистеми, които не са съществували преди. Студентите трябва да са запознати с тези процеси и изучаването на иновативните информационни технологии не само ги подготвя за бъдещето, но им дава необходимите умения и знания, за да бъдат лидери в дигиталната трансформация. Тези компетенции са изключително важни за успешното интегриране в глобалния пазар на труда и за приноса към устойчивото развитие на икономиката и обществото“, каза ректорът и изтъкна, че УНСС е член и на Националния център за компетентност в рамките на EuroHPC JU, фаза 2. Проектът EuroCC2 е насочен към развитието по най-ефективен начин на мрежа от национални центрове за компетентност в рамките на всички европейски страни в областта на технологиите за високопроизводителни пресмятания HPC+ и изкуствен интелект. Амбициозната цел на европейско ниво е да се изгради капацитет от технологии и компетентности, които да бъдат предоставени като актуални услуги в помощ на бизнеса, публичната администрация и академичните среди.
По повод откриването на Единадесетата есенна академия участниците в събитието получиха меденки от катедра „Публична администрация“ |
В рамките на събитието Кирил Димитров, студент 3-ти курс, специалност „Бизнес администрация“, запозна присъстващите с възможностите, които дава чатботът ChatGPT в помощ на обучението на студентите. „Много е важно да не използвате изкуствения интелект с идеята „свърши ми работата“. Това не е нещо, което той може да направи за вас. По-скоро го използвайте да ви помогне да бъдете по-добри“, коментира Кирил Димитров.
Гост-лекторът Ангел Георгиев от Приложна академия за образование „Синдео“ представи новите инструменти с изкуствен интелект и тяхното приложение в полза на образованието. Лекторът отбеляза, че изкуственият интелект все по-убедително намира място в ежедневието ни – както в професионален, така и в личен план. Ангел Георгиев подчерта, че в света на дигиталната трансформация и иновациите, качественото образование, практическите компетенции и умението да се адаптираме с лекота към промените стават все по-ключови, особено на фона на навлизането на изкуствения интелект и промените на пазара на труда.
Събитието продължи с ползотворна дискусия.
„Синдео“ е първата изцяло приложна академия за образование в България, която има за цел да подпомага, подготвя и вдъхновява настоящи и бъдещи преподаватели да се справят с предизвикателствата и да бъдат по-ефективни в съвременната динамична среда.
Академията предлага богат спектър от обучения, семинари и разработва цялостни програми, които се фокусират върху практическите аспекти на образованието.
Ангел Георгиев е образователен иноватор с 18 години опит като технически обучител и продуктов презентатор. Провеждал е обучения в Европа, САЩ и Близкия изток. Един от основателите на Знам.бе и Приложна академия за образование „Синдео“. Той е от хората, които изграждат СофтУни през годините и има стотици часове преподаване в различните професионални направления. Част е от Управителния съвет на Коалиция за медийна грамотност.