Катедра "Публична администрация"

Ректорът на УНСС награди посланика на Кралство Мароко Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи с медал за принос в присъствието на над 30 посланици

петък, 29 ноември 2024 0:00

По инициатива на ректора проф. д-р Димитър Димитров в УНСС се проведе академична церемония в чест на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко и доайен на дипломатическия корпус в България за всеотдайната й работа за укрепване на международното образователно сътрудничество.

По време на събитието ректорът проф. д-р Димитър Димитров връчи на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи възпоменателен медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“ за укрепване на международното сътрудничество в сферата на образованието и ползотворното сътрудничество с УНСС.

При връчването на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи на възпоменателен медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“

Близо 30 посланици присъстваха на церемонията и поднесоха своите приветствия. Преди събитието ректорът проф. д-р Димитър Димитров се срещна в кабинета си с Н. Пр. г-н Кенет Мертен, извънреден и пълномощен посланик на Съединените американски щати (САЩ). На срещата заедно с Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи присъстваха посланикът на Индия Н. Пр. г-н Санджай Рана, Н. Пр. г-жа Катрин Банън, извънреден и пълномощен посланик на Ирландия и проф. д-р Поля Кацамунска.

Проф. д-р Поля Кацамунска, Н. Пр. г-н Санджай Рана, Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, проф. д-р Димитър Димитров, Н. Пр. г-н Кенет Мертен, Н. Пр. г-жа Катрин Банън (от ляво надясно)

Официален гост на събитието беше зам.-министърът на външните работи Мария Ангелиева.

Проф. д-р Поля Кацамунска, модератор и основен координатор на събитието, Н. Пр. Закия Ел Мидауи, ректорът проф. д-р Димитър Димитров, Мария Ангелиева (от ляво надясно)

„Ректорът и академичната общност на нашия университет имаме огромното удоволствие да бъдем домакини на това тържество в чест на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко, доайен на дипломатическия корпус в България, за да отбележим нейната изключителна работа в България в подкрепа и насърчаване на образователното и културно сътрудничество, както и за развитието на отношенията между нашите страни. Няма съмнение, че нейното силно присъствие тук, в България, е изпълнено с постижения и бихме искали да изразим искрената си признателност и благодарност за нейната подкрепа, приятелство и партньорство през всичките години, в които работим заедно по различни образователни и изследователски проекти, културни събития и съвместни инициативи. Тя е не само посланик от много висок калибър, но и изключителен човек, който отвори душата си за българите“, каза проф. д-р Поля Кацамунска, модератор и основен координатор на събитието, и преподавател в катедра „Публична администрация“. Проф. Кацамунска подчерта: „Заради всичко това поканихме Н. Пр. Закия Ел Мидауи да изнесе публична реч на тема „Силата на жените в дипломацията“. Използваме случая да й връчим възпоменателния медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“ за нейните изключителни заслуги и признание за безценната подкрепа и активно участие в образователните инициативи, изследователските проекти и културните събития, за целия й значителен принос към българо-мароканското сътрудничество и партньорство“.

„Днес е особено тържествен ден за нашата академична общност, защото имаме честта и привилегията да изразим своето уважение и признателност към една изключителна личност – Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко“, каза ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и подчерта: „Ваше Превъзходителство, мисията Ви в България остави трайна следа, както в политическите и икономическите отношения между нашите две страни, така и в академичното сътрудничество, за което УНСС е особено признателен. Вие не само работихте за утвърждаването на двустранните отношения, но и допринесохте за сближаването на нашите народи, култури и академични общности. Вашето разбиране, че опазването на културно-историческото наследство е от жизненоважно значение за всяка  страна, тъй като представлява нейната култура и цивилизация, помага за свързването на народите и създава чувство за принадлежност, намери проявление в стотици форуми, хвърлили мост в опознаването на нашите две култури, включително и в съвместните инициативи между вестник „Стандарт“ и УНСС по повод „Чудесата на България“. През годините на Вашата мисия в България Вие проявихте неизчерпаема енергия, дипломатически талант и искрено желание за сътрудничество. Благодарение на Вашите усилия беше положено началото на важни партньорства между български и марокански университети, включително и с нашия университет. Такива инициативи не само отварят нови възможности за студентите и преподавателите, но и създават основа за устойчиво сътрудничество и взаимно обогатяване“.

От името на френскоговорящата група посланици Н. Пр. г-н Раймунд Фурер, извънреден и пълномощен посланик на Конфедерация Швейцария, поздрави Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи.

Поздравления към Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи поднесоха и от името на арабската група посланици в България – Н. Пр. д-р Туфик Жабер, извънреден и пълномощен посланик на Ливанската република, а от името на всички дипломатически мисии, акредитирани в Република България – Н. Пр. г-жа Бръндуша-Йоана Предеску извънреден и пълномощен посланик на Румъния.

Н. Пр. г-н Раймунд Фурер Н. Пр. д-р Туфик Жабер Н. Пр. г-жа Бръндуша-Йоана Предеску

Евелина Цилева, председател на неправителствената организация „Повече жени във властта“, връчи плакет на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, като й благодари за ползотворното сътрудничество.

В своята публична лекция на тема „Силата на жените в дипломацията“ Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи акцентира: „Равнопоставеното участие и водещата роля на жените в политическия и обществения живот са от съществено значение за изпълнението на програмата на ООН, свързана с Целите за устойчиво развитие до 2030 г. Данните сочат, че жените са недостатъчно представени на всички равнища на властта в целия свят и че равнопоставеността на половете все още е далеч от постигане в политическия живот, включително в областта на външната политика на държавите. В целия свят, включително и в развитите страни, дипломацията е смятана за изключително мъжка област. Днес жените продължават да бъдат слабо представени на ръководните постове и на най-важните геополитически позиции поради многобройни пречки, които не им позволяват да се присъединят към дипломатическите служби. Освен това на световно равнище жените представляват едва 1/5 от посланиците, като има известни разлики в зависимост от региона и държавата“. Тя отбеляза, че Кралство Мароко, разполага с дипломатическа мрежа от 104 дипломатически представителства (посолства) и 57 консулски служби и въпреки че броят на жените дипломати, посланици и генерални консули в Мароко е значително по-малък от този на мъжете, кариерното развитие на жените и мъжете с еднакви умения остава паралелно и идентично и не се сблъсква с никаква дискриминация, основана на пола.

В словото беше изтъкнато, че с течение на годините мароканските жени утвърждават присъствието си в дипломатическата сфера, благодарение на своите качества и професионални умения, както и на динамиката и способността си да водят преговори.

„Трябва да припомня ролята на жените в превантивната дипломация, посредничеството и поддържането на мира. Конфликтите по света имат катастрофални последици и за мъжете, и за жените, но последните са тези, които плащат най-високата цена по отношение на насилието срещу тях, изнасилванията, нападенията, икономическата несигурност, принудителното разселване и т.н. Тъй като жените и момичетата често са първите странични жертви на конфликти, пандемии, бедност, те се страхуват много повече за сигурността на домовете, децата и семействата си, отколкото мъжете. Ето защо те играят водеща роля в предотвратяването на конфликти, а ако за съжаление избухнат военни действия, могат да помогнат за тяхното овладяване и спиране“, посочи тя и допълни: „Въпреки големия напредък в утвърждаването на равенството между половете, насърчаването на подхода, основан на равенството между половете, изисква повече усилия навсякъде по света, най-вече за засилване участието на жените в процеса на вземане на решения и за постигане на равенство в икономическата, политическата и социалната сфера“.

На събитието присъстваха над 30 представители на дипломатическия корпус, сред които Н. Пр. г-н Рами Ал-Отайби, извънреден и пълномощен посланик на Саудитска Арабия, Н. Пр. г-н Абдулрахман Ахмед Алджабер, извънреден и пълномощен посланик на Обединените арабски емирства, Н. Пр. г-н Надер Саад, извънреден и пълномощен посланик на Арабска република Египет, Н. Пр. г-н Гази Хамед Алфадли, извънреден и пълномощен посланик на Кувейт, Н. Пр. д-р Туфик Жабер, извънреден и пълномощен посланик на Ливанската република, Н. Пр. г-жа Лина Омар, извънреден и пълномощен посланик на Република Ирак, г-н Ахмед Шаммер, управляващ съветник в посолството на Република Йемен, Н. Пр. г-н Фахад Ал-Мушайри, извънреден и пълномощен посланик на Катар, Н. Пр. г-н Раймунд Фурер, извънреден и пълномощен посланик на Конфедерация Швейцария, Н. Пр. г-жа Бръндуша-Йоана Предеску извънреден и пълномощен посланик на Румъния, Н. Пр. г-жа Агнеза Руси Поповска, извънреден и пълномощен посланик на Република Северна Македония, Н. Пр. г-жа Александра Мичич извънреден и пълномощен посланик на Босна и Херцеговина, Н. Пр. г-н Иуан Богананта, извънреден и пълномощен посланик на Република Индонезия, Н. Пр. г-н Санджай Рана, извънреден и пълномощен посланик на Република Индия, Н. Пр. г-жа Катрин Банън извънреден и пълномощен посланик на Ирландия, Н. Пр. г-н Кенет Мертен, извънреден и пълномощен посланик на Съединените американски щати (САЩ), Н. Пр. г-жа Лхагвасурен Саянаа, извънреден и пълномощен посланик на Монголия, Н. Пр. д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария, Н. Пр. г-жа Урсула Хофтер Дзуколи, извънреден и пълномощен посланик на Суверенен Малтийски орден, Н. Пр. г-н Отар Бердзенишвили, извънреден и пълномощен посланик на Грузия, Н. Пр. г-н Доан Хоанг Лонг, извънреден и пълномощен посланик на Социалистическа република Виетнам, г-н Радивойе Брайович, временно управляващ на посолството на Черна гора, Н. Пр. г-жа Наташа Бергел, извънреден и пълномощен посланик на Република Словения, представител на посланика на Полша Н. Пр. Мачей Шумански.  Събитието уважиха и представители на различни държавни институции и стопански камари.

От страна на УНСС присъстваха проф. д-р Матилда Александрова, зам.-ректор по учебната дейност, доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международна дейност, декани на факултети, ръководители на катедри, преподаватели и студенти.

Церемонията се организира в сътрудничество с университетския екип, който е координатор на проекта STUDIES-DIG в рамките на програма „Хоризонт Европа“ – ключова програма на ЕС за финансиране на научни изследвания и иновации, спомагаща за постигането на целите за устойчиво развитие на ООН и подкрепяща създаването и по-доброто разпространение на отлични знания и технологии. От името на екипа проф. д-р Любен Боянов поздрави посланика на Кралство Мароко Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи и изрази сърдечна благодарност за нейната всеотдайност и принос към развитието на сътрудничеството между България и Мароко.

Проф. д-р Любен Боянов, преподавател в катедра „Информационни технологии и комуникации“,·връчи плакет на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи от името на проекта

По традиция Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи написа послание в Златната книга на УНСС.

„За мен е чест и удоволствие да изразя в тази Златна книга някои от впечатленията си за Университета за национално и световно стопанство, с който посолството на Кралство Мароко има много дълбоки и задълбочени връзки, включително многобройните програми за обучение и научни изследвания, насочени към студенти и специалисти от марокански университети и УНСС.

Сърдечно приветствам ангажираността на ректорското ръководство на УНСС (г-н Ректора и неговия екип за тяхната ангажираност, професионализъм и достъпност).

УНСС е чудесен пример, от който други университети могат да се вдъхновят и с който могат да започнат устойчиво сътрудничество, какъвто е случаят с университетите в Тангерс, Кенитра и Рабат в Мароко. Освен това нашите марокански преподаватели и студенти научават много неща по време на посещенията си за обмен в УНСС.

Нека стабилността, просперитетът и високите постижения съпътстват винаги УНСС“.

Галерия снимки от Ректорът на УНСС награди посланика на Кралство Мароко Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидау ...