Добри практики по насърчаване на доброволчество в испански университети
В периода 12-16 януари 2025 г. доц. д-р Деница Горчилова и гл.ас. д-р Виолета Тончева-Златкова бяха на работно посещение в Барселона като част от дейностите по проект „Доброволчеството като подход за изграждане на устойчиви университетски общности“, финансиран от фонд „Научни изследвания“ ( № КП-06-Н65/3 от 12.12.2022 г.).
Първата среща беше в кампуса на университета Esade Business and Law School в Sant Cugat в Барселона. Колегите от отдел Identity and Mission Кристина Хименес и Майка Силва ни разведоха по Улицата на иновациите (The Rambla of Innovation). На нея работят 7 лаборатории (Decision Lab, eGarage, eWorks, Fusion Point, Fab Lab, Finance Lab, Media Room), които дават възможност на студентите да учат чрез правене, да експериментират, да използват опита на специалисти от практиката, да разширяват мрежата си от контакти и да променят света.
След това преподавателите посетиха центъра Esade University Development Service (SUD). Джауме Марангес (SUD Director) и Мария Вила (SUD Service Learning Program Manager) представиха множеството направления, по които насърчават доброволчеството. Центърът предлага следните програми:
За студентите
- SUD Volunteering – предлаган за всички бакалаври в университета избираем курс, който включва обучение за същността на гражданските организации и 50 часа доброволческа дейност. Обучението завършва с получаване на ECTS кредити;
- SUD Internship – работен стаж в граждански организации, основно в страни от Третия свят.
За служителите на университета
- SUD Stage – 2-3 седмици работа в университети от Третия свят по време на лятната отпуска, които подпомагат личностното и кариерното развитие.
За преподавателите
- SUD Service Learning – съвместно с Center for Excellence in Teaching and Learning преподавателите правят „ученето чрез служба на обществото” част от обучителния процес, като могат да работят с малки групи студенти.
Последните срещи в Барселона бяха с колеги от IQS School of Management – част от университета Institut Quimic de Sarria (IQS).
Карлос Фалко (директор Strategy and Business Management) представи историята на създаване на университета, работата му в областта на третата мисия и предложи обиколка на историческите, работните и най-новите части на кампуса.
В дискусия с Росер Бартоломе (мениджър на IQS Tech Factory) бяха представени проектът „Доброволчеството като подход за изграждане на устойчиви университетски общности“ и испанския IQS APS Project. Нурия Шалер, която отговаря за въвеждането на service learning в работата на IQS School of Management бяха обсъдени трудностите, съпътстващи началото на този тип дейност, както и идеи за бъдещи съвместни действия.
Проект „Доброволчеството като подход за изграждане на устойчиви университетски общности“ е финансиран от фонд „Научни изследвания“ по договор № КП-06-Н65/3 от 12.12.2022 г.