ИНТЕРВЮ С ДОЦ. Д-Р ВАСИЛ ПЕТКОВ, РЪКОВОДИТЕЛ НА КАТЕДРА "МИО И БИЗНЕС" И ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА АСОЦИАЦИЯТА НА ЕЗИКОВИТЕ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ
Доц. Петков, как оценявате дейността на Асоциацията на езиковите училища в България през изминалата 2024 г.?
През 2024 г. Асоциацията на езиковите училища в България (АЕУБ) постигна значителен напредък в укрепването на връзките между езиковите училища и нашия университет. Организирахме редица инициативи за учениците от училищата, които са наши членове - тридневно интердисциплинарно състезание, национално състезание по гражданско образование и международно сътрудничество, както и спортни състезателни игри. Тези събития предоставиха на учениците възможност да демонстрират своите знания и умения в различни области.
Кои от тези инициативи бихте откроили като най-успешни?
И двете състезания – интердисциплинарното (с езикова част, дебати и казус) и националното състезание по гражданско образование и международно сътрудничество привлякоха значителен интерес и показаха високото ниво на подготовка на участниците. Успешни бяха и Състезателните игри на АЕУБ, проведени в спортен комплекс „Бонсист“ на УНСС. Те събраха отбори от различни езикови гимназии и предоставиха платформа за изява на спортния дух и умения на учениците.
Какви са основните цели и приоритети на Асоциацията за 2025 г.?
През 2025 г. планираме да разширим обхвата на нашите инициативи, като освен вече споменатите, включим и голямо културно-творческо събитие през м. декември. Целта ни е да продължим да укрепваме връзката между средното и висшето образование , като предоставяме на учениците повече възможности за развитие и изява. Също така, ще работим за увеличаване на броя на училищата-членове на АЕУБ , за да обхванем по-широк кръг от ученици и преподаватели.
Какви са очакванията Ви за развитието на езиковото образование в България през следващите години?
Очаквам езиковото образование в България да продължи да се развива и адаптира към съвременните изисквания С нарастващата глобализация и необходимостта от междукултурна комуникация, владеенето на чужди езици става все по-важно. Вярвам, че чрез съвместни усилия на институциите, преподавателите и учениците можем да постигнем високи стандарти в езиковото обучение и да подготвим младите хора за успешна реализация в международна среда
Какви са основните предизвикателства, пред които е изправена Асоциацията, и как планирате да ги преодолеете?
Едно от основните предизвикателства е осигуряването на устойчиво финансиране за нашите инициативи. За да го преодолеем, активно търсим партньорства с бизнеса и неправителствени организации , които споделят нашите цели. Също така, работим за повишаване на информираността за значението на езиковото образование и ползите от него, което ще ни помогне да привлечем повече подкрепа и ресурси.
Какво бихте пожелали на учениците и преподавателите, свързани с Асоциацията, за предстоящата година?
Пожелавам на всички ученици и преподаватели здраве , вдъхновение и успехи! Нека продължават да се стремят към знания, да развиват своите умения и да бъдат активни участници в нашите инициативи. Вярвам, че заедно можем да постигнем още по-големи успехи и да допринесем за развитието на езиковото образование в България!