Международна конференция "30 години от създаването на Меркосур"
УНСС – домакин на 30-тата годишнина от създаването на МЕРКОСУР
По покана на факултет „Международна икономика и политика”, най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка – МЕРКОСУР избра УНСС за домакин на международна конференция по случай 30-тата годишнина от създаването си. Форумът се проведе в зала „Тържествена“ и онлайн под патронажа на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров с работни езици английски и испански.
Ректорът проф. Димитров приветства гостите и участниците като посочи значимостта на МЕРКОСУР за развитието на междудържавните и търговско-икономически отношения на Южна Америка в международен план. „Убеден съм, че конференцията ще бъде ползотворна и ще допринесе за бъдещото разбирателство между нашите нации и успешното икономическо сътрудничество, ще стимулира академичния обмен между университетите и работата по съвместни проекти“, подчерта проф. Димитров.
![]() |
Проф. Димитър Димитров, до него зам.-министър Зарица Динкова |
Посланикът на Бразилия Н. Пр. Мария Едилеуза Фонтенеле Рейс изрази признателността си към УНСС за организацията на събитието и посочи, че за нея като дипломат с 40 годишен опит в кариерата е огромна чест да се отбележи 30-тата годишнина от създаването на МЕРКОСУР в „такъв престижен академичен център и институция, каквато е УНСС“. „Това е възможност за разрастване на нашето сътрудничество на професионално академично ниво“, подчерта посланикът и благодари на ректора и на зам.-ректора по научноизследователска дейност и международно сътрудничество доц. д-р Михаил Мусов за топлото посрещане.
![]() |
Доц. Михаил Мусов с Н. Пр. Мария Едилеуза Фонтенеле Рейс |
Н. Пр. Мария Едилеуза Фонтенеле Рейс изнесе пленарен доклад на тема „МЕРКОСУР: интеграция, мир и просперитет“, в който подчерта значимостта на междудържавното обединение за изграждането на мира и търговско-икономическото развитие в региона. Тя направи исторически преглед на създаването и разширяването на МЕРКОСУР през годините като определи подписаното между Бразилия и Аржентина споразумение за използване на ядрените оръжия за мирни цели като изключително важно за националната и международна сигурност. Посланикът посочи МЕРКОСУР за „еталон за мир и просперитет“ като разгледа неговите цели, мисия и задачи и изтъкна огромната му роля за подписаното през 2019 г. споразумение за свободна търговия с Европейския съюз, допринесло за интеграцията и значителното нарастване на износа между двата региона.
![]() |
Н. Пр. Мария Едилеуза Фонтенеле Рейс, до нея посланикът на Аржентина |
Аржентинският посланик Н. Пр. Алфредо Атанасоф изрази благодарността си към УНСС за организацията на конференцията и отбеляза, че съвпадането на тази проява с 90-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни я прави още по-значима. Посланикът се спря на някои възлови аспекти от дейността на съюза, като освен на икономическата, обърна специално внимание и на институционалната сфера. Той подчерта значението на европейския модел и подкрепата от страна на Европейския парламент при изграждането на Парламента на МЕРКОСУР (PARLASUR) - организация, за която е имал честта да работи. В заключение г-н Атанасоф изтъкна, че МЕРКОСУР играе важна роля за укрепването на демокрацията и предотвратяването на конфликти в международен план и има съществен принос за стабилността в Латинска Америка.
![]() |
Н. Пр. Алфредо Атанасоф |
Докладът на зам.-министъра на външните работи г-жа Зарица Динкова беше изнесен на испански език и бе на тема „Европейският съюз и Меркосур - партньорство и проблеми“. В него тя се фокусира върху Споразумението за асоцииране ЕС - МЕРКОСУР, като анализира преобладаващо положителната, но нееднозначна реакция на държавите-членки на ЕС с оглед предстоящото ратифициране на документа. Тя обърна внимание и на най-съществените резултати от стратегическото партньорство между ЕС и Латинска Америка: развитието на интензивна мрежа за двустранна регионална интеграция, включително в дигиталната, научната и образователната сфера; все по-тясното обвързване на икономиките на двата региона; засилващата се координация в рамките на ООН; регулаторната конвергенция в рамките на опазването на околната среда и др. „Всичко това е предпоставка за градивни усилия за преодоляването на сериозните предизвикателства пред партньорството между двата региона, посочи г-жа Динкова.
![]() |
Зам.-министър Динкова е възпитаник на катедра „Международни отношения” в УНСС, тя е завършила специалността с два чужди езика - руски като първи и испански език като втори чужд език |
С приветствие към гостите и участниците се обърна деканът на факултет „Международна икономика и политика“ доц. д-р Мария Бакалова. Тя определи МЕРКОСУР като двигател за развитие на демокрацията и търговията в региона и важен икономически фактор в глобален план. Проф. Бакалова подчерта огромната роля на междудържавното обединение за повишаването на икономическия просперитет на страните от региона и посочи връзките между МЕРКОСУР и ЕС като пример за успешно международно сътрудничество.
![]() |
Доц. д-р Мария Бакалова |
С онлайн приветствие и пленарен доклад на тема „МЕРКОСУР: 30 години регионална интеграция“ в конференцията се включи Н. Пр. Дарио Сесар Селая Алварес, национален директор на МЕРКОСУР. В презентацията си той разгледа основните международни аспекти от развитието на междудържавното обединение, общия пазар, търговския обмен и баланс, търговските споразумения и преговори, довели до интеграцията и превръщането на МЕРКОСУР в най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка, обединяващо 250 милиона население и допринасящо с повече от 75% към общия БВП на континента.
![]() |
Н. Пр. Дарио Сесар Селая Алварес |
Работата на конференцията продължи с панел от доклади и дискусия по теми, свързани с МЕРКОСУР. Модератор беше д-р Калина Ишпекова-Братанова, научен секретар на катедра „Чужди езици и приложна лингвистика“. С доклади участваха проф. д-р Лисет Салгадо, която се включи от Университета CETYS – Мексико; доц. д-р Паскал Желев, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество на факултет „Международна икономика и политика“, чиято презентация, посветена на търговското споразумение между ЕС и МЕРКОСУР и възможностите, които то открива за България, предизвика голям интерес; доц. д-р Пламен Ралчев, ръководител на катедра „Международни отношения“, който говори за предизвикателствата при устояване на националната идентичност в рамките на МЕРКОСУР; проф. д-р Татяна Хубенова-Делисивкова, президент на Съюза на икономистите в България, която посвети презентацията си на европейската интеграция на България и връзките с МЕРКОСУР в контекста на прехода на ЕС към климатично неутрална икономика. Конференцията завърши с презентацията на Кристиян Маджуров, докторант в УНСС, на тема „МЕРКОСУР преди и след COVID-19“.
![]() |
Преди конференцията официалните гости бяха приети на работна среща от ректора на УНСС, след която имаха възможност да разгледат университета (на снимките долу).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ректорът връчи на гостите книга за проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС (на снимките долу).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |