Катедра "Предприемачество"

XII-та международна конференция „Силата на предприемачеството: Как предприемачите и заинтересованите страни могат да изградят устойчиво бъдеще“

петък, 13 септември 2024 12:45

От 2 до 5 септември 2024 г. в Албена се проведе XII-тата международна конференция на тема „Силата на предприемачеството: Как предприемачите и заинтересованите страни могат да изградят устойчиво бъдеще “, организирана от Института по предприемачество и катедра „Предприемачество“ на УНСС, Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството (БАРМП), в партньорство с Икономическия университет – Варна, Института за икономически изследвания на БАН и Европейския съвет по малък бизнес (ECSB), и с подкрепата на фонд „Научни изследвания“ на МОН.

 

доц. д-р Костадин Коларов открива конференцията с кратка ретроспекция на предходните издания

 

доц. д-р Радан Мирянов, зам.-ректор на Икономическия университет – Варна, приветства участниците в конференцията и представи ролята на университета в изграждането на устойчиво бъдеще

 

Водещи докладчици на конференцията бяха:

  • проф. д-р Дилън Джоунс-Еванс, кавалер на Ордена на Британската империя (OBE), основател на Индекс за бърз растеж 50 на Обединеното кралство и Националните награди за стартиращи компании;

  • проф. д-р Раймон Санер, постоянен професор по международни отношения и международен бизнес в Базелския университет, Швейцария;

  • проф. д-р Личия Санер-Ю, Съосновател и президент на Центъра за социално-икономическо развитие (CSEND), Женева, Швейцария, Тайван, акредитиран от ECOSOC мозъчен тръст на ООН със специален консултативен статут;

  • проф. д-р Диего Матрикано, преподавател по стартъп и иновации в катедрата по мениджмънт на Университета на Кампания „Луиджи Ванвители“;

  • г-н Аурел Лауренциу Плошану, Вицепрезидент за комуникациите на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК);

  • доц. д-р Милена Ангелова, представител на МСП в България, Мрежа на посланиците на МСП, Генерална дирекция „Растеж“, от името на Министерството на икономиката и промишлеността.

 

проф. д-р Дилън Джоунс-Еванс, кавалер на ОБИ, в края на своя ключов доклад „Насърчаване на предприемачество – ангажиране на иновационната екосистема за изграждане на устойчиво бъдеще“ споделя почитта си към проф. д.ик.н Кирил Тодоров, основател и дългогодишен председател на международната конференция по предприемачество

 

проф. д-р Раймон Санер представя своя доклад „Бизнес дипломация за изпълнение на целите за устойчиво развитие чрез вътрешно и външно предприемачество“

 

 

проф. д-р Личия Санер-Ю представя доклада си „Устойчивост и глобална верига за доставки“

 

проф. д-р Диего Матрикано представя доклада си „Предприемачеството и целите за устойчиво развитие: ролята на индивидите, заинтересованите страни и контекста“

 

г-н Аурел Лауренциу Плошану изнася речта си на тема „Ролята на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) в подкрепа на устойчивото развитие“

 

доц. д-р Милена Ангелова представя своя ключов доклад „Съвременна бизнес отговорност: Предоставяне на възможност на МСП за преход към устойчивост“

 

г-жа Анелия Зографова, основател и ръководител на голямо предприятие, осъществяващо дейност с екологични цели, споделя своя предприемачески опит и вижданията си за предизвикателствата към устойчивото развитие

 

участници в пленарната сесия

 

Останалите участници представиха доклади, обхващащи различни аспекти на предприемачеството и устойчивото развитие, които освен на основата на непосредствена обратна връзка от сесиите, ще бъдат допълнително рецензирани с цел насочването им за публикации в списания и книги на реномирани международни издателства.

 

В рамките на конференцията с любезното домакинство на Икономическия университет – Варна беше проведен уъркшоп на тема „Как да бъдете публикувани в реномирани международни списания; какво трябва и не трябва да се прави“, ръководен от проф. Диего Матрикано, автор на повече от сто публикации (статии, монографии и глави), фокусирани върху предприемаческите процеси, профили и динамика, носител на наградата за най-добра книга за 2024 г. (Интердисциплинарност в предприемачеството), присъдена от Европейската академия по мениджмънт (Бат, юни 2024 г.), асоцииран редактор на няколко списания с най-висок ранг, председател на Групата със специални интереси „Предприемачество“ на конференцията на Европейската академия по мениджмънт (EURAM) и съ-координатор на тематичната група „Предприемачество“ в Италианското дружество по мениджмънт (SIMA – Società Italiana di Management).

 

участници в конференцията преди отпътуването към Икономическия университет – Варна

 

със зам.-ректора по НИД на Икономическия университет – Варна – доц. д-р Владимир Досев

 

откриване на уъркшопа, воден от проф. Диего Матрикано

  

В тазгодишното издание на конференцията наред с традиционните участници, активна роля имаха нови изследователи от страната и чужбина, които потвърдиха полезността на този форум и заявиха интереса си от участие в следващите издания. Сред новите участници имаше както изтъкнати учени като проф. д.ик.н. Игор Кононенко, така и много докторанти и млади учени.

Въпреки наситената научна програма на конференцията, по традиция бе организирана и социална програма с запомнящи се събития, за чието организиране ключова роля имаха д-р Йорданка Стоева, председател на Общинския съвет на гр. Шабла, и оперният певец г-н Владимир Маринов. Тези събития допринесоха за създаването на приятелска атмосфера, насърчаваща неформалните комуникации и установяването на нови научни партньорства.

 

моменти от културната програма в Шабла и Тюленово

 

преди раздялата на участниците

 

XII-тата международна конференция доказа своята роля в обмена на нови знания, изследователски практики и създаването и развитието на международни научни мрежи.

 

Галерия снимки от XII-та международна конференция „Силата на предприемачеството: Как предприемачит ...