VII-ма международна конференция „Преподаване, изследване и практика на предприемачеството в глобална среда – изграждане на мостове“, 8 - 10 юни 2016 г., Поморие
Катедра „Предприемачество“ и Институтът за развитие на предприемачеството (ИРП) при УНСС организираха съвместно с Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството (БАРМП) и Европейският съвет за малък бизнес и предприемачество (ECSB) седмата поред международна конференция на тема „Преподаване, изследване и практика на предприемачеството в глобална среда – изграждане на мостове“ (една от шестте в света, препоръчана от Международния съвет за малък бизнес (ICSB).
Конференцията се проведе от 8 до 10 юни 2016 г. в гр. Поморие (комплекс „Виа Понтика“).
Мисията на конференцията е: да събере на едно място професионалисти в областта на предприемачеството, за да споделят и обсъдят идеи, проблеми, решения и добри практики в конкурентното и практически ориентирано предприемаческо образование, обучение и консултиране.
Водещи докладчици на конференцията бяха:
- проф. Дейвид Смолбоун, Център за изследване на малкия бизнес, Кингстънски университет, Лондон, Великобритания, експрезидент на Международния съвет за малък бизнес (ICSB)
- проф. Марк Каулинг, директор „Изследвания“, Брайтънско бизнес училище, Брайтънски университет, Англия, един от най-цитираните изследователи в Европа.
- проф. Родриго Варела, директор на Център за развитие на предприемачеството, Университет „Исеси“, Кали, Колумбия. (Центърът е сертифициран като най-добрият в Латинска Америка).
- г-н Паоло Зарамела, старши консултант в „Студио Чентро Венето“, Италия, носители на признанието „Бранд № 1“ на Европейската комисия в трансфера на фамилния бизнес.
- проф. Хърбърт Чен, главен оперативен директор на Научния парк на Университет „Цинхуа“, член на борда на Регионален център на ЮНЕСКО за развитие на технологичните инкубатори и научни паркове (IRIS), директор на бюро „Китай“, президент на Азиатско-тихоокеанското поделение на Международната асоциация на научните паркове и иновационни области (IASP)
- проф. Ендрю Бърк, декан, Бизнес училище „Тринити“, Колеж „Тринити“ (Дъблин), Дъблински университет, Ирландия, редактор-основател на списание International Review of Entrepreneurship (IRE)
- г-жа Мади Шарма, основателка на „Мади Груп“ – група на международни частни и социални предприятия, представител на Великобритания в групата на работодателите към Европейския икономически и социален комитет.
В рамките на конференцията се проведоха:
- Кръгла маса с участието на предприемачи от няколко страни – водещ проф. Кен О’Нийл, Университет на Ълстър, Северна Ирландия, експрезидент на Международния съвет по дребен бизнес (ICSB), доктор хонорис кауза на УНСС.
- Семинар за докторанти: как да подготвим сериозен дисертационен труд?
- Семинар: как да публикуваме в престижни международни издания?
Водещ и на двата семинара бе проф. Дейвид Смолбоун (Кингстънски университет, Великобритания, експрезидент на Международния съвет за малък бизнес).
- Семинар по управление и развитие на научни/технологични паркове, инкубатори, иновативни клъстери. Модератор бе проф. Хърбърт Чен – главен оперативен директор на ТУСПарк (Китай), заедно с други двама китайски ръководители на паркове. В семинара участваха представители на научни и технологични паркове от различни страни. ТУСПарк (Tsinghua University Science Park / Научен парк на Университет „Цинхуа“, Пекин) е най-големият в света с оборот 5,5 милиарда щ.д., подготвил 50 китайски милиардери. Негов възпитаник е и сегашният президент на Китай Си Дзинпин.
Активно участие в конференцията взеха учени, консултанти, предприемачи и полиси-мейкърс от Белгия, Бразилия, България, Великобритания, Германия, Гърция, Италия, Ирландия, Китай, Колумбия, Латвия, Пакистан, Полша, Пуерто Рико, САЩ, Франция, Швеция, Украйна, и Южна Африка.